OpenwebRX projekt na stanovišti OK1KKY

Je to již pár let, co jsem publikoval na webu Jaroslava OK1CJB článek o Remote RX a projektu OpenwebRX (1). Zmínil jsem vhodnost vybudování vzdáleného přijímače (Remote RX) v extravilánu (mimo městskou aglomeraci). Celá věc se dala do pohybu v okamžiku, kdy Roman OK1CBR (2) obnovil radioamatérskou aktivitu pod klubovou značkou OK1KKY. Měl jsem štěstí, že jsem se jim připletl do cesty. Je doba, kdy nemůžeme vyjet na klubové QTH zrovna, když potřebujeme, jsme aktivní, pracující lidé. Taková je skutečnost. Myšlenka mít na stanovišti RX, tj. možnost se kdykoliv nejen z domova připojit a ve volné chvíli poslouchat provoz na pásmech, byla lákavá. Členstvo klubové stanice rychle pochopilo „vo co go“.

SWL Ondra OK1-36573 si celý projekt „vzal za své“. Za což mu děkujeme! Uvažovaných variant bylo několik: KIWI SDR (3), Spyserver (4), SDR console (5) nebo OpenwebRX (6). KIWI SDR není špatné řešení, naneštěstí výroba skončila. V minulosti se objevil i závažný problém, který na důvěryhodnosti projektu nepřidal. SDR Console jsme rovnou vyloučili pro nutnost mít jako server PC s OS Windows. Upřednostňujeme Linuxové distribuce a Raspberry Pi řešení pro server. Do realizace „hodil vidle“ nedostatek Raspberry Pi na trhu. Řešení se našlo, Ondra kanibalizoval UNLisův DeskPi (7), což je stolní verze s Raspberry Pi4 a 1 TB HDD. Dále připravil microSD kartu se SW z webu OpenwebRX.de (6), který vytvořil Jakob DD5JFK. Jedná se o derivát díla HA7ILM, stejný používá i KIWI SDR. Program je freeware, bez reklam, ale je to „Open“, to znamená, že nelze zaheslovat přístup. To je Jakobova filozofie. Obrovskou výhodou je, že není potřeba cokoliv instalovat. Stačí obyčejný prohlížeč, jestli máte operační systém Windows nebo iOS či Linuxové distro, Android v tabletu je vcelku jedno. Funguje všechno. Navíc ovládání je velmi intuitivní.

Zajistili jsme přijímač RTL-SDR blog v.3 original dongle (8). Anténu jsme použili vertikál fi. Diamond 145/430 MHz (tzv. bílá hůl). V případě přijímače jsme odmítli levné RTL-SDR dongly z eBay nebo Aliexpress. Důvodem byly mizerné VF vlastnosti, kmitočtové nestability, ….To, co je použitelné, je za 30 USD. SW OpenwebRX od DD5JFK má velice dobré dekodéry APRS a digi provozů viz FT8, FT4. Přesto je „laděn“ spíše pro použití na VHF/UHF pásmech. Že to chodí i s vertikálem, jsem vyzkoušel příjmem v pásmu 145MHz, sledoval jsem provozem APRS stanici R0ISS a také při podzimních tropo podmínkách četl např. HB9AXA provozem FT8 (digitální provozy se neposlouchají, ale čtou se). To byly povzbuzující výsledky. Byl to opět Ondra OK1-36573, který přišel s dalším derivátem OpenwebRX Plus (9). Autorem je Marat Fayzulin. Marat také vypracoval důkladný on-line manuál (10). Doporučuji přečíst! Obsahuje spoustu zajímavých tipů a triků. SW OpenwebRX Plus má řady dekodérů a možností, které jsou využitelné i na krátkých vlnách. Tom OK1HOL dodal přijímač, čínský klon SDRplay RSP1 od BG7YZF (11). Díky Tome! Po provedených HW úpravách, kdy se zjistilo, že vstupy nejsou chráněny (ESD), byly doplněny antiparalelními diodami BAV99. Jsme si vědomi, že front end RX osazený pouze dolní propustí 30 MHz (low pass filter) není nejlepší řešení. Jako anténa posloužil krátkovlnný 5ti pásmový (14/18/21/24/28 MHz) vertikál od firmy LZ antenna (12).

Protože se Ondra naučil instalovat současně několik zařízení – přijímačů na Raspberry Pi, jako druhý VHF/UHF posloužil RTL-SDR blog v.3 s anténou „bílá hůl“ od Diamondu. Z této sestavy na poslechu jsem udělal několik printscreenů. K tomu se ještě v článku vrátíme.

K jednotlivým dekodérům uvedu pár informací. Dekodéry vztahující se k leteckému provozu (HFDL, ACARS, VHDL-2, ADS-B) odkazují na web Flightaware. Tam lze zjistit pouhým kliknutím polohu letadla, trasu a řadu dalších provozních informací, je-li dostupný snímek letadla, je uveřejněn. Vyplatí se být uživatelem „s výhodami“ (tzv. Enterprise user), máte pak přístup k detailnějším informacím. Výhody lze získat za předplatné nebo pokud vybudujete „site“ a budete feedovat data na server Flightaware. Klubová stanice OK1KKY feeduje data na Flightaware, služba je návštěvníkům webu dostupná bez omezení. Autor článku privátně feeduje také v síti Flightaware. Samozřejmě hesla pro přístup na službu Flightaware nesdělujeme. Lodní dopravu a její komunikaci jsem vzhledem k tomu, že jsme suchozemský stát v centru Evropy, nezkoušel. Snad jediný, avšak minimální, význam má říční doprava s provozem AIS na Labi a Vltavě. S rokem 2024 máme objednaný a zaplacený výkonnější Raspberry Pi5, anténa „bílá hůl“ od firmy Diamond bude nahrazena širokopásmovou anténou Discone, kterou již máme v rukách. Předpokládáme další technické změny a vylepšení. OpenwebRX Plus umí i ADS-B dekodér. Tom OK1HOL navrhl zapojit jeden RTL-SDR RX pro ADS-B s příslušnou anténou. Toto řešení nabídne možnost návštěvníkovi webu si porovnat příjem s podporou multilaterace – MLAT od Flightaware a bez ní. Seasson time projektu OpenwebRX+ tedy dobu připojení nelimitujeme. Pásma v menu se postupně mění podle potřeb a možností.

K ukázkám příjmu:

První je Fax, jedná se o facsimile meteorologické mapy vysílané německou službou Deutcher Wetterdienst. TX callsign DDH3 (obdobnou organizací v ČR je ČHMÚ).

DWD tedy Deutscher Wetterdienst vysílá i RTTY provozem textové předpovědi. TX callsign DDK9.

Třetí ukázkou je příjem HFDL. Jedná se o krátkovlnnou obdobu systému ADS-B využívané pro transatlantické lety, lety nad oblastmi, kde není pokrytí ADS-B. Systém HFDL využívají menší a chudší letecké společnosti. Kliknutím na imatrikulaci ve sloupci „Aircraft“ vstoupíte na web Flightaware.

Posuneme se na VHF letecké pásmo „Air band“. Ukázka příjmu systému ACARS.

Vynecháme pásmo 2m tedy 145 MHz, notoricky známý APRS, Packet kde je skutečně intenzivní provoz. Podíváme se na pásmo 70cm, kmitočet 433 MHz. Toto je jeden z kmitočtů ISM (Instruments, Sciences. Medical), kde na „Všeobecné oprávnění“ pracují systémy dálkových otevírání vrat, aut, komunikují čidla meteostanic s konzolemi a jiné elektronické zázraky. OpenwebRX+ obsahuje databázi zařízení, které dokáže identifikovat a dekódovat některé informace. V ukázce vidíte příjem meteostanice. U této meteostanice jsme schopni identifikovat typ, zjistit teplotu, vlhkost atd.

Na závěr jedna prosba:

Pokud uslyšíte nebo uvidíte na klubovém RX jakýkoli zajímavý rádiový provoz nebo stanice, udělejte printscreen, nebo jednoduše napište mail. Po dohodě s Vámi rádi zveřejníme. Zrovna tak budeme rádi za Vaši odezvu, nápady a tipy. Pro kontakt můžete použít kontaktní formulář na našem webu: www.ok1kky.cz/kontaktni-formular.

A pokud budete opravdu spokojeni, můžete nám zaplatit kafe, Děkujeme! www.ok1kky.cz/eshop/produkt/podpora

A ještě pár odkazů:

(1) https://radio.ok1cjb.cz
(2) https://www.ok1kky.cz
(3) http://kiwisdr.com
(4) https://airspy.com/quickstart
(5) https://www.sdr-radio.com/console
(6) https://www.openwebrx.de
(7) https://deskpi.com
(8) https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles
(9) https://luarvique.github.io/ppa
(10) https://fms.komkon.org/OWRX
(11) https://github.com/EndlessEden/msiSDR/tree/RSP1-S
(12) https://www.lzantenna.eu/en/lzav-5b-bands-14-18-21-24-28-mhz

Tento příspěvek má 3 komentářů

  1. A Liška

    SDR velmi často samovolně přepíná pásma. Někdy i po několika vteřinách. V takovémto stavu je to nepoužitelný. Předtím, před „vylepšením“, to tak nebylo. Nevím v čem je chyba. Je to škoda. Na jiných sdrech se mi to neděje.

    1. OK1KKY

      Zdravím, OpenWebRX funguje tak, že vždy lze poslouchat jen jedno pásmo současně pro všechny návštěvníky. To znamená, že pokud někdo z návštěvníku přepne na jiné pásmo, tak to přepne všem, nejedná se o samovolné přepínání, ale vždy to přepne „jiná osoba“. Do budoucna máme v plánu na SDR zapojit více RTL-SDR klíčenek a docílit toho, aby bylo možné poslouchat více pásem v jeden moment.

      _____
      Ondra

  2. Láďa OK1UNL

    Pro domluvu posluchačů, které pásmo se bude poslouchat lze použít chat.
    Problém přepínání pásem a antén nevyřešil ani původní autor HA7ILM. Viz KIWI SDR.
    Láďa

Napsat komentář